Yükselmek için hızlanıyor: Motosikletinizin bakımı için ipuçları

Motosikletinize iyiMotosikletiniz iyihak ediyor. Onunla birçok sürüş yapmaya devam etmek istiyorsanız, ona nasıl düzgün şekilde bakacağınızı bilmeniz önemlidir. 

Burada, Mivv’de, sizin gibi motosikletçilerin motosikletinizi yüksekte tutmak ve yola devam etmek için izleyebilecekleri basit ve faydalı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyoruz. 

Motosiklet teşhisini daha iyi anlayın

Her şeyden önce: bir motosikletin nasıl çalıştığını öğrenmek. Motosikletinizin nasıl çalıştığını daha iyi anlayarak, tam olarak çalışıp çalışmadığını görebileceksiniz. Ek olarak, bu, artık tam kapasiteyle çalışıp çalışmadığını da belirleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle bisikletinizin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için iç işleyişini daha iyi anladığınızdan emin olun. 

Yağı düzenli olarak değiştirin

Herhangi bir motorlu araç gibi, motosikletinizin yağı da düzenli olarak değiştirilmelidir. Ne sıklıkla kullandığınız modele ve bisikletinize ne tür bir yağ kullandığınıza bağlıdır, ancak bisikletinizin yağını her 3.000 ila 6.000 mil’de (5.000 ila 10.000 km) bir değiştirmek idealdir. Bu nedenle motorunuzun temiz kalmasını ve yağ pisliğinden arınmış olmasını sağlamak için bisikletinizin yağını sık sık değiştirin. 

Eski fren balatalarınızı değiştirin

Ölümcül kazalardan korunmak için eski fren balatalarınızı mutlaka değiştirin! Sizi aşırı hızdan koruyanlar olduğundan, her 6.000 ila 9.000 mil (10.000 ila 15.000 km) arasında bir aşınmaya karşı fren balatalarınızın kontrol edilmesi ve 6,4 mm (¼ inç) kalınlığa sahip olması önemlidir. Fren balatalarınız 2 milimetre veya daha az aşındığı anda değiştirilmeleri gerekir.

Lastiklerinizde aşınma ve deliklastiklerinde aşınma ve delik

olup olmadığını kontrol edin Motosikletinizi incelerkenolup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Lastiğinizin hayat kurtaran sırt desenlerinin zımparalandığını ve pürüzsüz hale geldiğini fark ederseniz, değiştirme zamanı gelmiştir. Bunun nedeni, lastiklerinizin bu şekilde olması kazalara neden olabilir ve sırt desenleri tekerleklerinizin dönüşünü yavaşlatmaya yardımcı olur. 

Bu arada, lastiğinizde bir delik görmeyi gözden kaçırdıysanız, yolda uygunsuz bir duruşa neden olabilir veya lastiğin patlamasına neden olursa ölümcül bir kazaya neden olabilir. 

Durum ne olursa olsun, güvenliğinizi sağlamak için lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun! 

Zincirinizi güçlü tutunsizin

Son olarak,gibi sürücülerin zincirinizi güçlü tutmayı unutmaması önemlidir. Bunu yapmak için, sert vites değiştirmeyi ve aşırı mekanik aşınmayı önlemek için motosikletinizin zincirini uygun şekilde yağladığınızdan emin olun. Ayrıca, 18.000 milden (30.000 km) fazla seyahat etmeyi başardığınızda, değiştirdiğinizden emin olun. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir